Навіщо потрібен геотекстиль
Геотекстиль - універсальний матеріал, який здатний продовжити термін служби дорожніх покриттів, зміцнювати підставу фундаментів і поліпшити дренажну систему для відводу вод. Він широко використовується в різних сферах - матеріал прижився в таких галузях як ландшафтний дизайн і садівництво, Будівництво будівель і доріг. Крім цього, його цілком можливо зустріти в підземних спорудах - при будівництві тунелів, а також інших об'єктів: дамб, парковок, аеропортів.
За способом виготовлення можна виділити два види геополотна: тканий і нетканий. Більш поширеним є другий тип, який проводиться голкопробивним методом. Також зустрічаються полотна, виконані за допомогою термічного і адгезійного методу.
На початку процесу виготовлення матеріалу робиться стартова підготовка. Волокна з поліефіру доставляються на виробництво у вигляді спресованих тюків. Це волокно слід розпушити. Сам процес вже давно автоматизований і виконується на конвеєрі, де стрічка в короткий термін провозить матеріал через всі етапи обробки. Отримані жмути діляться вже за допомогою струменя повітря на автономні нитки. Розпушене волокно надходить далі, де автоматика робить з нього готове полотно. Нитки в цьому виробі розташовані хаотично. Отримане полотно рухається до голкопробивної машині, яка за допомогою тисяч спеціальних голок, що мають на кінцях гачки, пробиває його, після чого плутає нитки, тягнучи їх. Таким чином, виходить більш щільна структура полотна.
Ця методика дозволяє, в кінцевому рахунку, отримати матеріал, який володіє відмінною пропускною здатністю, проте абсолютно не схильний до розкладання і дії агресивних речовин.
Досить великою популярністю користується і термоскріплений геотекстиль. Як можна зрозуміти з його назви, нитки полімеру скріплюються в ньому під впливом високої температури. Такий матеріал також пропускає воду, але тільки в поперечному напрямку. Відмітною якістю даного матеріалу є високі показники пружності і міцності, що дозволяє застосовувати такий геотекстиль в місцях, схильних до збільшеним напруженням. У лабораторних умовах було виявлено, що звичайна смужка з термоскрепленного полотна легко витримує 240 кг на розрив. Офіційні дані підтверджують, що навантажуючи геотекстиль до 24 т/м2, матеріал залишається стабільним.
Де застосовується геотекстиль?
Унікальні властивості цього матеріалу дозволяють його використання в широкому спектрі робіт.
- Все частіше геотекстиль зустрічається в садівничих господарствах. Матеріал не втрачає своїх властивостей при контакті з грунтом, тому його прокладають між шарами родючої і виснаженої грунту для запобігання її змішування, а досвідчені садівники помітили здатність геотканини захищати рослини в зимовий період. Так, матеріал знайшов ще одне застосування - їм вкривають дерева і чагарники в холодну пору.
- Було доведено доцільність укладання геотекстильного полотна і в дорожньому будівництві. За розрахунками інженерів термін служби такого покриття збільшується приблизно в десять разів. Сьогодні це виправдане раціональне рішення, адже дорожнє полотно має в рази більшу вартість, і міняти його регулярно дуже дорого, в той час як використання простої підкладки значно збільшує терміни його експлуатації.
- Геополотно використовується для розділення різних прошарків. Термоскріплене полотно розділяє точкові навантаження на загальну площу. Так, асфальтне покриття буде служити тривалий час навіть в місцях, де часто їздить транспорт, який відноситься до важковаговика. Коли використовується прошарок з геотекстилю, вплив коліс плавно розподіляється на всю площу покриття, що зменшує навантаження на щебінь, і він не вдавлюється глибше в піщаний шар і грунт. Також використання цього матеріалу актуально і на менш навантажених ділянках - сільських і садових доріжках. Вся справа в тому, що навантаження на таке полотно порівняно маленька, відповідно геотекстиль дозволяє мінімізувати кількість асфальту, необхідного для укладання.
- При оформленні тротуарів і укладанні тротуарної плитки, геотекстиль з легкістю впорається з поширеною проблемою, коли свіжоукладена плитка потихеньку йде вниз під навантаженням. Підкладка з геотекстильного полотна допоможе зберегти естетичність тротуарного покриття, запобіжить просідання і поява тріщин.
Виходячи з перерахованого вище, можна відзначити, що затребуваність геотекстилю в різних сферах діяльності пояснюється завдяки високій якості матеріалу, доступною вартостьи і високим показникам міцності на розрив і продавлювання. Нетканий геотекстиль екологічно безпечний, не гниє і стійкий до впливу агресивних речовин, що містяться в грунті і воді.
Словом, геотекстильне полотнпро знайшло своє застосування в багатьох сферах людського життя. За допомогою цього матеріалу легко облаштувати ділянку, заощадити на витратах насипного матеріалу, а також уберегти територію від бур'янів.