Герметизація каналізаційних колодязів

Бетонні кільця набули широкого поширення для пристрою каналізаційного септика, як в промисловому, так і приватному будівництві.

Варто нагадати, що бетонні кільця і бетонні елементи - це лише частина комплексу для облаштування каналізаційного септика, без спільного застосування спеціальних монтажних, захисних і герметизуючих матеріалів ми не вирішимо не однієї поставленої задачі. Точніше зіткнемося з масою неприємностей, таких як: витік фекальних вод в грунт і або попадання грунтових вод в колодязь (що важливо при виведенні фекальних вод з ділянки, так як колодязі будуть заповнюватися водою після кожного дощу), забрудненням прилеглої території, а також руйнуванням бетону під дією води і агресивних середовищ.

Це питання досить вивчене, і наші рекомендації ґрунтуються на положеннях нормативних актів, таких як: ДБН В.2.5-75:2013-«каналізація зовнішні мережі та споруди», а також ДСТУ Б В.2. 6-145:2010-«захист бетонних та залізобетонних конструкцій».

І так, для того щоб нічого не упустити, почнемо з визначення завдань які необхідно вирішити для створення повноцінних систем на основі бетонних кілець:

  • Герметизація швів між бетонними кільцями і місць введення комунікацій – комплекс матеріалів виконують гідроізоляційні та монтажні функції.
  • Зовнішня гідроізоляція - необхідна для захисту від проникнення води (будь-якого походження), агресивних середовищ здатних проникнути у внутрішній простір колодязя, а також захисту безпосередньо бетону, який є досить вразливим матеріалом.
  • Внутрішня гідроізоляція - необхідна для недопущення витоку води, стічних і фекальних вод і захисту того ж бетону.

Перше з чим ми зіткнемося з монтажем окремих елементів; з'єднання є найбільш вразливим місцем з точки зору гідроізоляції, а також конструктивної стійкості системи. Тут ми і повинні почати роботи по гідроізоляції.

Монтажна суміш-застосовується для монтажу збірних конструкцій, конструкційного ремонту бетонних і залізобетонних споруд, закладення стиків конструкцій. Суміш повинна володіти підвищеними характеристиками по відношенню до простого піщано-цементного розчину, а саме володіти такими властивостями: підвищена зносостійкість, водонепроникність, стійкість в умовах агресивного впливу хлоридів, сульфатів, сульфідів, масел і їх похідних, мати хорошу адгезію до бетону і металу, а також забезпечує відмінну механічну стійкість до вигину і стиску. До таких сумішей відносять цементний склад, що складається зі спеціальних високоміцних гідравлічних сполучних, інертних кремнеземних заповнювачів, спеціальних добавок і синтетичних волокон.

Матеріал наносимо ручним способом із застосуванням кельми і шпателя, на посадочне місце з'єднання бетонних кілець, починаючи з донного елемента, що б в результаті склад створив повнотіла з'єднує шар товщиною від 10мм (для виконання цієї умови використовуємо Розпірки). За умови неможливості створення повнотілого з'єднує шару від 10 мм, виробляємо розшивку стику у вигляді П-подібної форми з розширенням в глибину розміром не менше 20х20мм, заповнивши його ремонтно – монтажною сумішшю з внутрішньої і зовнішньої сторони колодязя. При необхідності ремонтно – монтажною сумішшю виробляємо ремонт сколів, вибоїн, каверн, а також інших пошкоджень і дефектів бетонних кілець.

Також до цього розділу відносимо герметизацію місць входу інженерних мереж, за своєю важливістю ця процедура стоїть в одному ряду з захистом з'єднань конструкції.  Справа в тому, що матеріали, з яких виготовлені інженерні мережі, а це метал і пластик, мають відрізняються від бетону технічні характеристики, і з часом під дією сил опору матеріалів, відстають від тіла бетону, тим самим відбувається розгерметизація.

Вхідну трубу обмотуємо і закріплюємо бентонітовий шнур, так що б він знаходився в центрі бетонної основи, далі порожнечі заповнюємо монтажною сумішшю. Умовою є відстань між трубою і бетоном від 10мм. наступним етапом, буде герметизація деформаційних швів між монтажною сумішшю (бетоном) і трубою (заставної). Для цих цілей ми рекомендуємо матеріал з високим рівнем адгезії до різних поверхонь, а також хорошими характеристиками міцності і деформаційними характеристиками поліуретановий герметик. Для його застосування необхідно навколо труби (заставної) на 10 – 20 мм і на глибину 5 – 10 мм зробити поглиблення, після чого нанести герметик.

Зовнішня гідроізоляція-завдання такої процедури зводиться до повного усунення контакту зовнішніх стінок бетону з грунтовими водами, відповідно недопущенням проникнення рідин різної природи в товщу бетону і далі у внутрішній простір споруди.

Гідроізоляцію наносимо на площині споруди після обробки стиків і герметизації місць входу інженерних мереж, так що б шару гідроізоляції створювали цілісне покриття.

Для цих цілей рекомендуємо застосування декількох видів гідроізоляцій, перерахуємо їх в порядку збільшення технічних і експлуатаційних характеристик:

Гідроізоляція на бітумній основі - представляє найбільш економний і мабуть найлегший в нанесенні вид гідроізоляції. До складу матеріалів входить суміш різних бітумів, каучук подібних полімерів і синтетичних смол. Застосовується для гідроізоляції підстав, в тому числі захисту споруд від капілярної вологи в дренуючих грунтах, створення антикорозійного покриття металевих елементів конструкції. Наноситься як ручним (щітка, кисть, шпатель), так і механізованим (розпилювач) способом.  Для рівномірного нанесення ізолюючого шару, гідроізоляційне покриття слід армувати стеклохолстом.

З недоліків варто відзначити недовговічність покриття на бітумній основі, а також залежності надійності захисту, від товщини шару, що наноситься (кількості нанесених шарів) - чим товще шар, тим надійніше гідроізоляційне покриття. У деякому роді таких недоліків позбавлені бітумні мастики, модифіковані поліуретановими смолами.

Гідроізоляція на поліуретановій основі - володіє перевагами легкості нанесення схожими з бітумними складами, надійністю і довговічністю цементно-полімерних складів. Створює еластичну і міцну плівку, отвержденную вологою повітря.

Гідроізоляційна суміш бронирующего дії - один з найбільш доступних способів надійної гідроізоляції, що створює досить міцне до стирання гідроізоляційне зовнішнє покриття. Однак воно нееластично і в разі виникнення тріщини в підставі (бетоні) буде порушена і гідроізоляція. Характеризується можливістю нанесення на нерівні поверхні, легкістю монтажу, хорошою стійкістю, прийнятною ціною. Разом з цим, процес досить трудомісткий.

Еластичні цементно-полімерні суміші - відмінний варіант для складних поверхонь, схильних до утворення тріщин. Володіють високими показниками поверхневої міцності і еластичності. Зазвичай двокомпонентний гідроізоляційний склад, складається з сухої дисперсної суміші на основі спеціальних цементів, мінеральних наповнювачів, функціональних добавок, в тому числі аппретирующих. Другим компонентом є Полімерна емульсія. Утворює безшовне еластичне гідроізоляційне покриття, здатне стримувати і перекривати мікротріщини. При необхідності рекомендовано армування склосіткою.

Гідроізоляція проникаючої дії-це суха суміш на основі спеціальних цементів, кварцового піску, комплексних добавок. Активні хімічні компоненти, якого проникають вглиб тіла бетону, заповнюючи нерозчинними кристалами капіляри, мікротріщини і пори не пропускаючи воду, навіть при наявності високого гідростатичного тиску. Гідроізоляція даного типу з'єднають переваги простоти нанесення, вартості по відношенню до гарантованого результату.

Настійно рекомендовано використання захисту гідроізоляційного покриття від механічних зрушень грунту, що виникають як при зворотній засипці, так і в процесі експлуатації споруди. Для цих цілей використовують шиповидную мембрану-це діагонально продавлений захисний лист з HDPE (поліетилен високої щільності) для захисту гідроізоляційних матеріалів, шипи діють як захист, частково поглинаючи навантаження, що покладаються на гідроізоляційний матеріал. З'єднуються між собою рулони внахлест, шириною 20-30см. також, сприяє дренуванню грунтових вод.

Внутрішня гідроізоляція-завдання такої процедури зводиться до повного усунення контакту внутрішніх стінок бетону зі стоками, відповідно недопущенням проникнення рідин в товщу бетону і далі в грунт.

Гідроізоляцію внутрішньої частини каналізаційного колодязя виробляємо вище перерахованими складами:

  • Гідроізоляція на поліуретановій основі
  • Гідроізоляційна суміш бронирующего дії
  • Еластичні цементно-полімерні суміші
  • Гідроізоляція проникаючої дії

Особливо правильним до використання для гідроізоляції внутрішньої поверхні каналізаційних колодязів буде використання полімер-мінеральних складів здатних протистояти агресивному впливу парів кислот і їх розчинів, що виділяються побутовими стоками. Так як з кожним роком в побутових стоках, крім фекалій та іншої органіки, від якої їх порівняно просто очистити біологічним шляхом в очисних спорудах, збільшується вміст небезпечних хімічних забруднювачів.

При виникненні активної протікання усунути її можливо за допомогою спеціальних швидко затвердевающих складів, після чого провести основні роботи по гідроізоляції.

Якісно виконана гідроізоляція бетонних кілець каналізаційного колодязя збільшить термін експлуатації споруди, захистить від руйнувань і деформацій, а також спростить його обслуговування.